1.4.7 Předplánované hrozby

Předcházející verze Falcona měly vážné nepřesnosti v tom, jak se Horizontální situační displej (HSD) zabýval hrozbami (SAMy, AAA a Vyhledávacími radary). Hrozby se „automaticky-kouzelně“ objevily na HSD, když bylo pilotovo letadlo blízko SAMu, atd. Bombardující letadlo při A–G misi mělo své HSDko ještě více přecpané těmito symboly. Tyto hrozby byly vkládány v reálném čase (a to okamžitě) do HSD bez nutné činnosti pilota. Zatímco jsi věřil, že tato metoda byla pokusem o všeobecný datalink s aktivitami jako AWACS, JSTARS a Rivet Joint (dokonce když nejsou v misi!), toto není správný model předplánované hrozby v F-16ce. Tyto symboly byly také automaticky odstraněné jestliže, například, radar stanoviště SAMu byl zničen – což je taky nesprávné.

Tato automatická a nepřesná metoda byla odstraněná z HSD kódu a nyní piloti mají možnost a pružně určit jen hrozby nutné k zobrazení, které budou nebo mohly by být faktorem k jejich letadlu, v trase letu, v oblasti zodpovědnosti (AOR) nebo dalšími aktivitami jejich zájmu.

Jak naznačuje název, předplánované hrozby (PPT) jsou přesně ty hrozby systému, které pilot plánuje pro průběh mise, plánuje ty, které by ho mohly ohrozit. PPT jsou účinné streepointy s připojenými doplňujícími informacemi. Tyto informace zahrnují zeměpisnou šířku, délku, výšku, systém hrozby (tj. 2 pro SA-2) a maximální dostřel pro tuto hrozbu v námořních mílích. Jelikož PPT jsou steerpointy, pilot může vybrat PPT a letět k nim. Až 15 PPT může být najednou použito a jsou ukládány do steerpointů 56–70. Mapa UI a DTC se používají k uložení a načtení PPT před zahájením mise.

Jak nastavit PPT?

1. Zaprvé, je důležité nastavit možnosti DTC (EWS, Comms, atd.) tak, jak je chceš používat. Nemusíš je pak znovu a znovu nastavovat (např.EWS).

2. Dále zapni „Ground Units“ → „Air Defense“ , abys viděl jaké SAMy jsou venku, a které budeš chtít určit jako PPT. Pravým tlačítkem myši klikni na libovolném místě mapy a proveď následující:

3.    Jak je vidět na obrázku výše, na mapě se objevilo několik protivzdušných obranných systémů. Systém západně od STPT 4 je SA-6. Určíme ho jako PPT. Na severozápad je SA-3 a k severoseverozápadu je SA-2. V tomto případě použijeme SA-6.

4.  Pravým tlačítkem myši klikni na mapu těsně u SA-6 (ale ne přímo na symbol nebo nedostaneš tu správnou nabídku) a vyber „ Set Preplaned Threat Stpt“. Měl by se objevit symbol „modrého diamantu“ s číslem PPT umístěným pod diamantem. Obrázek vpravo je zvětšený pohled. Měl bys pohled  maximálně zvětšit a potáhnout PPT na SA-6.

...

5. Po přesunu PPT přes SAM, klikni na něj znovu pravým tlačítkem a vyber “Status”. Vyskočí okno, které ti umožní  vybrat druh hrozby,  v tomto případě – SA-6.

6. Vyber hrozbu a stiskni tlačítko „Accept“. Vypíše se rádius dosahu hrozby a poloha. Na UI mapě se vykreslí kružnice dosahu a jmenovka ikony PPT.

7. Když uděláš chybu nebo chceš změnit tento PPT na jiný cíl, klikni na ikonu znovu pravým tlačítkem a dej Status. Pak změň cíl podle chuti. Při malém přiblížení můžeš mít PPT umístěný nepřesně. Pokud je kurzor správně, můžeš vyvolat Recon a vybrat SAM. Je lepší to udělat před označením PPT, aby jsi si byl jistý.

8. Opakuj kroky výše a označ další potřebné hrozby. Ale neblbni a označuj jenom to, co tě opravdu ohrožuje. Máš jenom 15 slotů, tak na to pamatuj.

9. Po označení všech PPT otevři DTC a stiskni „Save“. Uloží to PPT do souboru callsign.ini (pokud jsi v kampani) nebo do TEjmenomise.ini (v TE) a zůstanou tam, dokud je zase nepřepíšeš.

Další výhodou bude schopnost označení PPT než je mít automaticky zobrazované, tak můžeš označit jenom jednu nebo dvě PPT pro danou oblast. Například když je cíl v zalidněné oblasti a má 6 různých SA-2 a 3 SA-3. Pokud je nechceš všechny zneškodnit (při SEAD nebo DEAD), není důvod, proč nastavovat 6 PPT pro všech 6 SA-2 a 3 PPT pro 3 SA-3. Můžeš použít jen 2, pokud jsou SAMy u sebe a vyhneš se tak chaosu symbolů na HSD. Další možnost, která může být použitá pro maximalizaci výcvikových misí, je schopost „vytvořit“ hrozby v určitém místě, dokonce i když zde žádné hrozby nejsou.