3.13 TACAN

Hlavní (a stále tradičním) navigační pomůckou ve Falcon 4 vždy byla TACAN stanice. Zpočátku ve Falconu, všechny letecké základny a přistávací plochy měly svoje vlastní TACAN kanály. V průběhu let, jen větší letecké základny si udržely svoje navigační pomůcky. Dnes, navigace v BMS Koreji by měla být dost blízko u navigace ve skutečném světě, pokud jen přijmeme obviklé kompromisy Falcona.  

 

TACAN znamemá TACtical Air Navigation a je to hlavně vojenská navigační pomůcka. Ten v podstatě kombinuje dva navigační systémy (ale s rozdíly) pro civilní letackou navigaci: VOR (VKV všesměrový radiomaják) a DME (měření vzdálenosti od radiomajáku). Často, VOR a TACAN může být spojen do jednoho systému nazvaného VORTAC. Obvykle, jen vojenské letecké základny jsou vybavené TACANem, ale protože to je jen navigační pomůcka, kterou máme ve Falconovi, tak civilní VORDEM a VORTAC ve skutečné Koreji byly spojeny s TACANem ve Falconovi.

 

TACAN je radio signál (UHF 960 – 1215 MHZ) a jako takový závisí na přímé viditelnosti. To znamená, jestliže je hora mezi tvým letadlem a TACAN stanicí, tvůj přístroj nebude schopen přijmout signál a bude nespolehlivý. Tato vlastnost nebyla realizovaná ve Falconovi, ale je správně zrealizovaná v BMS. Budeš mít lepší příjem TACANu, když letíš ve velké výšce. Pokud lížeš břichem trávu, TACAN signál může být degradován kvůli omezenému přímé viditelnosti.

 

TACAN může mít nastaveny kanály (od 0 do 126) a skupinu (X nebo Y), (celkem 254 kanálů) a provozní režim, vzduch – země, vzduch – vzduch (T/R nebo T/R AA). F-16 má dvě možnosti jak nastavit TACAN systém: Jeden hlavní a jeden záložní. Záložní systém se můžé nastavit pomocí AUX COMM panelu, kdy kanál, skupina a režim je možné nastavit a bude fungovat, pokud přepínač CNI je přepnut do polohy BACK UP. V počátcích Falcona to byl jediný způsob jak nastavit TACAN systém.

AUX COMM panel, položky v červeném poli nejsou nefunkční

 

Hlavní způsob nastavení je přes UFC (Up Front Controller) a je v činnosti pokud je přepínač CNI nastaven do polohy UFC. Přes ICP podstránku T-ILS, zadej číslo kanál do zapisovém řádku a enter, zadej nulu do zápisového řádku k přepnutí skupiny (X nebp Y) a enter, a stiskni DCS vpravo k přepnutí režim (T/R nebo T/R AA).

DED stránka T-ILS (TACAN-ILS).