13.3 Mise - 2

Pomocí TGP vyber jiný cíl a zaměř se na něj. Nepřesouvej SOI na stránku zbraně, od tohoto okamžitu to již není nutné. Zkontroluj stránku WPN a ověř, že nitkový kříž je přesně na stejném cíli a že nad aktivní stanici (v tomto případě #3) je písmeno "C".
Potom písmeno “C” znamená, že zatovnání stanice je kompletní (Complete). Písmeno “I” znamemá zaměření není úplné (Incomplete); a písmeno “S” znamená, že stanice není uzamknutá (Slaved).
Ve výše uvdeném scénáři je raketa právě v dostřelu (podívej se na pravou stranu stránky WPN, kde je zobrazena stupnice dostřelu a číslo 8 označuje dostřel 8 NM). Zaměřovací kříž Mavericku je stabilní a v klíčové dírce "KEYHOLE". Výstřel bude přesný, a pokud bude raketa vystřelena, bude zasažena pomocná řídící věž.
 
Klíčová dírka keyhole je koncept, který má zajistit, aby raketa měla cíl v limitech gimbalu a měla zajištěný přesný výstřel. Jako pilot nevidíš tyto gimbal limity rakety, ale vidíš zaměřovací kříž Mavericku umístěný ve středu stránky WPN.
 
Klíčová dírka je pomyslný tvar okolo středu stránky WPN, který je na obrázku zobrazen červeně. Cíl se nachází v limitu šikmého limitu rakety, když je zaměřovací kříž Mavericku uvnitř klíčové dírky.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nyní jsi připraven zasáhnout cíl na steerpointu #4.
Než začneš dělat cokoliv dalšího, musíš zrušit posunutí kurzoru. Zarovnání boresighting vyvolal pohyb kurzoru a měl bys provést vynulování kurzoru Cursor zero (CZ) stisknutím OSB #9.
 
Stisknutím tlačítka TMS-down zrušíš všechny zámky, přejdi do širokého zorného pole senzoru a stiskni tlačítko OSB#9 označené CZ, které je zvýrazněné. Pokud zkratka již není zvýrazněna, posun kurzoru je vynulován.
 
Vrať se do hlavní nabídky NAV, vyber steerpoint #4 a FENCE IN. Ujisti se, že jsi přepnul spínač MASTER ARM do polohy ARM, protože byl v současné době v SIM. Možná by také bylo bezpečnější vypnout Mavericky na stránce SMS, aby se šetřila jejich baterie. Nezapomeň ji znovu zapnout „ON“ těsně před přiblížením k cíli.
 
Tvým cílem je dělostřelecký prapor umístěný na stanovišti HART jižně od demilitarizované zóny. Prapor je složen z 6-ti BM-30 Smerch a jejich podpůrných vozidel. BM-30 jsou na podvozku MAZ s 12-ti vertikálními 300mm raketomety. Mají ničivý účinek na spojenecké jednotky.
 
Dělostřelecké prapory jsou obvykle umístěny na stanovišti HART, což jsou zesílené pozice chránící dělostřelecké jednotky před palbou proti-baterie.
 
Nepřátelská protivzdušná obrana je velmi oslabená a měl bys být schopen nacvičit sekvenci střelby s Mavericky bez vážnějších potíží ze strany AAA, pokud nebudeš velmi sebevědomý nebo neopatrný.
Máš 6 mavericků a první dva použiješ v režimu PRE s použitím TGP k nalezení raketometů BM-30.
 
Zůstaň pod mraky mezi 4000 a 6000 stopami a při příletu k cíli se snaž najít odpalovací zařízení na TGP, což by nemělo být příliš složité, protože všechna zařízení jsou umístěna na jednom stanovišti HART. Vypadá to, že jejich velitel nebyl nikdy informován o rozptýlení prostředků, aby optimalizoval schopnost přežití jednotky. K zničení tohoto praporu pravděpodobně nebudeš potřebovat 6 raket.
Uzamknutý cíle na TGP bude okamžitě předán zbrani. Cíl se shoduje a C potvrdí ukončené předání na vybrané stanici #3. Raketa zatím není v dostřelu, ale brzy bude.
 
Jakmile se dostaneš na dostřel, můžeš raketu vystřelit. Není potřeba přenést SOI na stránku WPN nebo mít zámek na WPN stránce. Když letí první raketa, zruš zámek na TGP, znovu najdi jiný cíl, uzamkni ho s TMS-Up, zkontroluj zaměřovací kříž na stránce WPN, značku dosahu na stupnici a stabilní zaměřovací kříž a pikuj.
 
Maverick není příliš rychlá raketa. Pokud budeš pokračovat v letu směrem k cíli, můžeš cíle dosáhnout dříve než tvoje zbraň, proto udělej obrat od cíle, abys zůstal mimo dosah SHORADů, a opět do bezpečné vzdálenosti k dalšímu náletu.
 
Další dvě rakety budou použity v režimu BORE.
Vyber stránku SMS a změň režim AGM-65 z PRE na BORE pomocí tlačítka OSB#2 nebo tlačítkem cursor enable na plynové páce.
 
Režim Boresight je hlavně zajimavý pro příložitostné cíle, protože nezmění FCR nebo TGP SPI.
Raketa se dívá přímo před sebe a na HUDu se zobrazí boresight zaměřovací kříž.
Postup zaměření je poměrně jednoduchý: Umísti zaměřovcí kříž rakety v HUDu na cíl a uzamkni cíl pomocí TMS-Up. Případně můžeš zaměření doladit na stránce WPN.
Jako obvykle, ujisti se, že jsi ve správném dosahu a nebliká zaměřovací kříž, abys zajistil přesný zásah.
Procvič si postup boresight s dalšími 2-mi Mavericky.
 
Poslední dva Mavericky lze použít v režimu VIS.
Opět, přepni do režimu VIS buď prostřednictvím stránky SMS nebo pomocí tlačítka cursor enable na HOTASu.
Režim VIS je ve výchozím nastavení HUD v SOI. Rámeček TD lze přesunout v rámci FOV HUDu pomocí kurzoru a po stabilizaci na zemi se SOI přesune nejprve do TGP, pokud je aktivní nebo do WPN, pokud TGP není aktivní.
Od tohoto okamžiku je postup v podstatě stejný jako u režimu PRE. Pokud je aktivní TGP, předá se point track cíle do stránky WPN a chování bude záviset na tom, zda byly závěsy zarovnány nebo nebyly.
 
Pokud TGP nebyl aktivní, SOI se přesune přímo do stránky WPN a jde v podstatě o stejnou metodu jako v režimu BORE.
 
Po vystřelení těchto dvou posledních raket, vrať se zpět na letiště Osan. Pokud jsi měl příliš velké sebevědomí a zasáhl tě SHORAD, nezapomeň, že nedaleko máš leteckou základnu Soul, kde můžeš nouzově přistát. Bojové poškození a odstranění poruch se s každou novou verzí BMS zlepšuje i lehké AAA mohou tvou misi zmařit a donutit tě k RTB, a k zvládnutí všech nouzových situací.
 
Zopakujme si znovu požadavky pro správný výstřel Mavericku:
  • V dosahu (značka se musí nacházet ve stupnici Missile Launch Envelope (MLE) v HUDu a na stránce WPN).
  • Stabilní zaměřovací kříž Weapon Pointing Cross (tzn. nesmí blikat).
Kontrola dosahu je velmi jednoduchá; většina chyb u Mavericku je způsobeny tím, že piloti střílejí, když na stránce WPN bliká zaměřovací kříž. Existuje řada podmínek pro to, aby byl zaměčovací kříž stabilní, což znamená správnou dráhu rakety.
 
Musí být dodržena všechna omezení pro střelbu uvedené v předchozí kapitole: rychlost musí být menší než Mach 1.2, úhel náklonu max 30°, úhel střemhlavého letu max 60°, rychlost obratu max 30°/s, max. faktor přetížení 3G, min. faktor přetížení - 0.5G a v neposlední řadě musí být LOS zbraně uvnitř gimbalu rakety.
 
Gimbal Mavericku má úhel 10° v azimutu a 15° na výšku. Limity 5, 10 a 15° směrem dolů jsou zobrazeny na stránce WPN jako horizontální značky (u modelů D nebo G), ale nejsou zde značky pro azimuty gimbalu. LOS gimbalu rakety má ve skutečnosti tvat klíčové dírky vycentrovaný na nitkovém kříži stránky WPN.
 
Aby byla zajištěna správná dráha rakety po výstřelu, musí zaměřovací kříž být uvnitř této pomyslné klíčové dírce. Pokud tomu tak není, bude s největší pravděpodobností blikat, což znamená špatnou dráhu a raketa téměř s jistotou mine cíl.
 
Pokud je zaměřovací kříž mimo klíčovou dírku, musíš letadlo natočit více k cíli a cíl označit, až když je zaměřovací kříž uvnitř klíčové dírky. Stejně tak, pokud se v době uzamknutí nachází zaměřovacá kříž mimo výše uvedené limity pro výstřel, bude zaměžovací kříž blikat a raketa netrefí cíl.
 
Pokud nemáš správný směr k cíli, pak TMS-Right (s TGP v SOI) k zrušení předaného cíle a opět po získání správného směru TMS-Up k předání cíle raketě Maverick, jakmile to bude možné.
 
Mít stabilní “Zaměřovací kříž” a “Nitkový kříž” je rozhodující pro správnou dráhu rakety, a tedy i pro dobrý zásah cíle!
 
Nitkový kříž crosshairs se dotýká určeného cíle. Okolo cíle je prázdný prostor, aby nedošlo k nepřesnému rozpozání cíle. Velikost prázdného prostoru okolo cíle závisí na velikosti cíle. 
 
Všimni si, že se také mění barva nitkového kříže crosshairs, zaměřovacího kříže zbraně pointing cross a značky výšek elevation. Můžou být buď bílé pro Hot on Cold (HOC) polaritu, kdy stránka WPN sleduje pouze bílé cíle, nebo černé pro Cold on Hot (COH) polaritu, kdy stránka WPN sleduje pouze černé cíle. Polarita může být změněna pomocí tlačítka TMS left.

 

 

 

 

 

 

 

 

Verze BMS 4.37.3