12.1 POS režim

POS znamená známá POSice. Jak název napovídá, jedná se o režim, který se používá, když je pozice a typ stanoviště SAMu známé s velmi velkou jistotou, což z něj činí před-plánovaný režim útoku.
V režimu POS není raketa odpálena na radar, ale na steerpoint. Je naprogramována, aby začala hledat konkrétní typ radaru v určité vzdálenosti od steerpoint, a pokud radar emituje, raketa ho zaměří. Pokud radar nevyzařuje, střela zasáhne souřadnice řídícího bodu, na který byla vystřelena. Při použití režimu POS nemá pilot možnost vědět ze stránky WPN, zda radar skutečně emituje nebo ne. Použití RWR může poskytnout vodítka o stavu radaru SAMu.
POS je většinou používán ve scénáři SEAD, kde zničení SAMu není primárním cílem; k tomu, aby bylo možné splnit cíle mise, stačí zabránit tomu, aby vypálila své rakety během časového období, kdy je strike let zranitelný.
Režim POS je dostupný ze stránky WPN, protože senzor je v raketě. Má tři pod-režimy: EOM, PB a RUK. OSB 3 poskytuje výběr pod-režimu hands-off; HOTAS přepínač pinky na kniplu poskytuje výběr hands-on pod-režimu, když je WPN stránka SOI.

Každý režim určuje, ve kterém okamžiku bude raketa aktivovat svou hlavici a jaké FOV bude mít hlavice. Všechny používají stejnou symboliku WPN stránky:

  • EOM (Equations of Motion) je nejpřesnější pod-režim POS. Hlavice je aktivována s úzkým 40° zorným polem, 5 Nm od známé polohy hrozby. Tento režim by měl být používán pouze tehdy, když je umístění radarového vysílače dobře známé (tj. místěný na steerpoint).
  • PB (Pre-Briefed) režim se používá k zasažení cíle na velké vzdálenosti s vysokou spolehlivostí v prostoru cíle. Hlavice se aktivuje 15 Nm od steerpointu s širokým FOV 120°.
  • RUK (Range Unknown) je degradovaný režim EOM, kde je jistota dosahu cíle velmi malá. Hlavice se aktivuje 20 Nm od steerpointu s FOV 120°.
Stránka WPN režimu POS je rozdělena na dvě části zelenou oddělovací linkou (LSDL). Informace před spuštěním se zobrazí pod LSDL a informace po spuštění se zobrazí nad zelenou čárou.

Jak bylo uvedeno výše, POS potřebuje směr a typ hrozby. Steerpoint je ve výchozím nastavení aktuálního steerpoint zájmu (v tomto případě 04, když jsme právě vstoupili do výcvikové mise a letíme k Steerpoint 4).

Typy hrozeb musí být vybrány podle mise. OSB 2 zpřístupní 4 různé tabulky typu hrozeb. Podle vybrané tabulky hrozeb umožní OSB 16-20 výběr typu radaru. TBL1 je vybrán na obrázku vlevo a obsahuje SA-2, SA-3, SA-4, SA-5 a SA-6, což je ideální pro tuto výcvikovou misi. TMS vlevo, když je WPN stránky SOI k přepnutí mezi tabulkami hrozeb.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stisknutím OSB 20 předáš typ hrozby SA-2 raketě nebo přepínejte typy hrozeb s TMS-right. Typ hrozby bude přidán pod LSDL, a nad steerpoint. Zobrazí se také čas letu rakety a čas dopadu. Pokud by byla raketa nyní odpálena, letěla by na Steerpoint 4, poletí 1 minutu a 4 sekundy, hlavice se aktivuje 5 Nm od STPT 4 a bude hledat radarové vyzařování z Fan Song.

Rakety si budou pamatovat přidělené typy hrozeb, ale Steerpoint je vždy aktuálně vybraný Steerpoint. Můžeme opustit raketu a vybrat další AGM-88 na podvěsu 7 tlačítkem MSL STEP a přidělíme typ hrozby SA-3. Mezi podvěsy budeme přepínat na stránce POS připravené pro SA-2 a SA-3. Ale vybraný sterpoint bude stála aktivní steerpoint v UFC.

Je důležité si zapamatovat, že zřídka kdy střílíme dvě rakety na dva typy radarů na stejné místo. I když můžeš předprogramovat každou raketu dle typu hrozby, musíš před odpálením druhé rakety změnit steerpoint na UFC.

Existuje několik způsobů, jak změnit aktivní steerpoint. Pokud si pamatuješ číslo PPT svého cíle, použij stránku STPT UFC a zadejte číslo PPT. Pokud si ho nepamatuješ, vyberte stránku HSD, udělejte ji SOI a přesuňte kurzor na zamýšlený cíl ve středu kruhu hrozby. Kurzorem najeď nad symbol hrozby a stiskni TMS-up. To z něj učiní aktivní steerpoint zájmu. Příslušné číslo PPT se také zobrazí na DED.

Nezapomeň, že všechny tvé další senzory nyní směřují k tomuto steerpointu, včetně tvého INS. Pokud letíš s autopilotem v steering režimu, letadlo se okamžitě otočí k novému teerpointu. Na stránce WPN je odpovídajícím způsobem aktualizován Steerpoint, TOF (Time of Flight) a TOI (Time of Impact).

Raketa HARM je schopná dosáhnout rychlosti Mach 3+, má dobu hoření raketového motoru asi 45 sekund a v BMS dosáhne až 60 Nm. To je delší než kterákoliv zóna dosahu SAMu v Koreji (SA-10 je 50 Nm a starší SA-5 je 53 Nm).

               

Pomocí času dopadu můžeš také koordinovat útoky na konkrétní hrozby v určité čase. Pokud tvůj SEAD let nese 4 HARMy a musíš chránit útočnou skupinu vstupující do SAM WEZU za 1 minutu, budeš plánovat dopad HARMu každých 15 sekund, k potlačení protivzdušné obranu v této oblasti (toto je Pre-Emptive Targeting (PET)) střelba).

HUD poskytuje značky podle režimu raket. Rámeček Missile FOV se bude lišit v POS / EOM než v pod-režimech PB a RUK. V EOM je FOV 40°; v PB a RUK je 120 °. HUD HARM FOV bude větší v PB / RUK. Výše uvedený obrázek ukazuje snímek POS / EOM, když se chystáš vystřelit na SA-2 v PPT59.

Dosah rakety závisí na nadmořské výšce, rychlosti a úhlu nadhozu letadla při odpalu rakety. Čím více energie raketa má, tím je větší její dosah. Posuzení efektivnho dosahu AGM-88 je v BMS ošidné, protože raketa je zobrazena v HUD s nominálním dosahem 60 Nm (zobrazeno v horní části stupnice dosahu v prvé části HUDu).

Přestože 60 Nm je dostačující vzdálenost k překonání jakékoliv zóny dosahu SAMu v BMS (kruhy hrozeb PPT), stále můžete mít správné výstřely na větší vzdálenost než 60 Nm. Buďte si vědom toho, že pokud vystřelíš příliš brzy, raketa se sama zničí ve vzduchu, když dojde baterie. Takže pokud chceš zajistit co nejlepší pravděpodobnost zásahu, vyčkejte v HUD na značku v dosahu, ale měj na paměti, že v případě potřeby budeš mít o něco větší rezervu.

Správný odpall bude, když značka dosahu je v rozsahu max a min. HARM FOV bude blikat, což znamená, že raketa je v dosahu. Pokud azimut k cíli není 0°, raketa HARM bude muset manévrovat, což sníží její dosah. ASL je podobná jako CCRP naváděcí linka a HUD také poskytuje indikaci nutnou k obratu vlevo nebo vpravo (v desítkách stupňů) k vynulování azimutu.

SA-2 je stále 56 Nm daleko a jsme za hranicí hrozby. Přiblížíme se blíže a budeme pokoušet operátora SAMu, aby zapnul svůj radar řízení palby. Pokud SAM bude „svítit“, tím se výrazně zvyšuje šance, že naše raketa zasáhne radar. Pokud uvidíš na RWR 2, vystřel raketu. Pokud se Fan Song nezapne, vystřel před vstupem do kruhu dosahu radaru SA-2 a leť směrem k němu; doufej, že se o tebe stanoviště SAMu bude zajímat.

Rakety AGM-88 jsou těžká a jakmile je jedna raketa vystřelena, letadlo se dostane do asymetrického stavu podvěsů s jedním těžším křídlem. Buď připtaven přidat trim náklonu ke korekci asymetrie podvěsů.

Zatímco jsi blízko cíle, podívej se rychle na další dva podrežimy POS:

RUK (Range Unknown) lze vybrat pomocí OSB 3 na stránce WPN nebo přepínačem PINKY na HOTASu, pokud je stránka WPN SOI. Samozřejmě časy na stránce WPN se nebudou v RUK zobrazovat, protože dosah není znám.

Symbolika HUDu je stejné jako v EOM, ale box HARM FOV je širší, protože představuje 120°. Dosah a značka nadhozu se nezobrazí. Hlavice AGM-88 se bude aktivovat 20 Nm od steerpointu a dívá se na přednastavenou hrozbu (v tomto případě Fan-Song) s 120° FOV. RUK je jednoduše podrežim EOM.

Dalším stisknutím OSB 3 nebo přepínače PINKY vybereš režim PB (Prebriefed). Hlavice se aktivuje 15 Nm od aktivního steerpointu s FOV 120°. Stránka WPN je totožná s pod-režimem EOM.

Symbolika HUDu zobrazí větší HARM FOV a optimální značka nadhozu je zobrazená > < značkami. POS PB lze použít na velkou vzdálenost, pokud věříme ve správnou polohu cíle.

Oba podrežimy PB a RUK POS nejsou v současné verzi BMS optimálně nakódovány a nejpřesnější režim POS zůstává v tuto chvíli EOM. Doporučujeme, abyste se drželi POS EOM, dokud nebudou optimalizovány další dva podrežimy. Žádný režim nenabízí více než EOM.

Vraťme se zpět k POS EOM. SA-2 je nyní 40 Nm daleko a my jsme v dosahu, pokud jsi už nevystřelil.

Stiskněte PICKLE tlačítko a drž ho stisknuté, dokud raketa nevystřelí. Vyžaduje se rádiová zpráva na UHF, která upozorní všechna letadla v okolí: „Weasel 3-1, Magnum PET Alpha 2 minutes“.

Po odpálení rakety se objeví informace nad LSDL na stránce WPN s hrozbou, steerpoint ke kterému byla raketa odpálena, a zbývající čas dopadu. Tento čas je velmi užitečný pro koordinaci s jinými lety. Když čas dosáhne nuly, zůstane zobrazen dalších 5 sekund; pilot by to měl ohlásit v rádiu: „Weasel 3-1, PET Alpha timeout“.

Druhému HARMu jsi za letu předělil hrozbu SA-3. Po vystřelení první rakety z podvěsu 3 se aktivuje druhá raketa na podvěsu 7 a pamatuje si předcházející přidělení cíle. Steerpoint 59 je stále aktivní a musíš ho změnit na umístění SA-3, což je PPT 56. Nyní jsi připraven k střelbě na SA-3 v POS EOM, ještě dříve než první raketa zasáhne svůj cíl.

Když je stránka WPN SOI, můžeš přepnout z POS na HAS pomocí tlačítka CURSOR ENABLE na plynové páce. Pokrytí HAS bude později v této výcvikové misi, ale přepnutí je snadný způsob, jak zjistit, zda radar SAM svítí nebo ne, před odpálením rakety na cíle s možností vyběru hrozby z tabulky.

Když odpočet dosáhne nuly, raketa zasáhne radar Fan Song (budeme předpokládat, že svítil).

 

 

Stanoviště SA-2 je nyní zneškodněno a jeho kruh hrozby lze z HSD odstranit pomocí TMS-down na PPT.