Plánování mise

Nyní, když víte, jak to teoreticky funguje, vysvětlím, jak létat různé druhy Pop-Up a jak použít WDP k naplánování kompletní mise.

Mise musí být stále vytvořena Falconem. Také umístění na PPTS provádí Falcon. Důvodem je ten, že můžeš vidět hrozby ve Falconu. Ale zároveň v misi jsou již některé věci, o kterých je třeba popřemýšlel. Vstupní a výstupní trasa by měla být stanoveno tak, aby Pop Up mohl být naplánována.

Více o tom později, jak umístit vstupní trasu.


 

Co potřebujeme?

Na začátek to je dobrá otázka. Když víš, co budeš potřebovat, tak budeš vědět, na co by ses měl zaměřit. Pro začátek potřebujeme vědět co je cíl. Je to bod jako radarový talíř, nebo cíl je dlouhý jako most nebo budova? Jestliže je to bod, pak není důležité, ze kterého směru na něj zaútočíš. Pokud je to dlouhý most, budeš muset popřemýšlet o útoku podél jeho osy. Tímto způsobem můžeš odhodit bomby ve vlnách na „kniplu“. Jaká je výška cíle? Je na pohoří nebo na úrovni hladiny moře?

Jedna z nejdůležitějších otázek, jaká je hrozba, která obklopuje cíl? Dokážeš najít cestu okolo AAA a SAMů?

Jak vypadá okolí? Mohlo by zde být pohoří, které zakryje tvou trasu během útoku nebo během úniku. Provedeš přílet v malé nebo velké nadmořské výšce? Jak vidíš, zde je o čem přemýšlet. Zde je 6 následujících kroků:

  • Typ cíle
  • Souřadnice cíle
  • Kurz cíle
  • Výška cíle
  • Hrozby
  • Okolní prostředí
  • Počasí

Zde je 6 následujících kroků:

 

1.Krok - Průzkum

Dobré místo na začátek je obrazovka rozvědky „Recon“. Podívej se na svůj cíl. Když je cíl podlouhlý, všimni si směru, ve kterém je umístěn. Falcon umožňuje zobrazit souřadnice cíle. Opiš si je nebo použij DTC, můžeš je vložit do FCC a cílový waypoint bude umístěn nad cíl. Na obrázku vidíme textilku Kaesong. Použijeme ji jako tréninkový cíl. Podívejme se, jak cíl je dlouhý. Podle toho se můžeme rozhodnout o rozestupech a rozpadu. Všimni si barvy cíle. To by mohlo během dne pomáhat k identifikaci cíle. Tmavé budovy můžou být pěkně nalezeny, když jsou na světlém pozadí.

K získání výšky cíle, ulož souřadnice do DTC. V DTC na stránce STPT se můžeš podívat na výšku, každého uloženého STPT. Jaké je počasí? Uvidíš cíl, když budeš ve 3.000 stopách. Toto ti poskytne první představu o výšce přiblížení. Také se podívej, co je okolo cíle. Zapamatuj si okolí, tak můžeš cíl rychleji rozpoznat. Například se dívej na cesty, hory a budovy. Tato továrna je náš cíl pro tuto misi, je na okraji města. Podívej se na pozice AAA, SAMy a radarové stanice. Ve své hlavě bys měl mít nyní zpracovaný plánek. Jestliže nemůžeš vymyslet nějakou cestu k cíli, zůstaň doma! (Začni nejdříve s misemi SEAD strike.)

 

Zkontroluj, jestli objekty jako hory a města blokují tvůj přílet a odlet. Měl by ses dívat v okruhu asi 10 až 12 nm. Můžeš o trochu změnit vzdálenost výstupního bodu. Možná, že se budeš muset vyhnout některým horám. Vypočítej výchozí bod, který je ve stejné výšce jako cíl. Pokud začneš ve větší výšce než je cíl, skončíš na špatném místě, když se otočíš k cíli.


 

Trik k nalezení délky objektu.

Chcete-li zjistit délku objektu, na obrazovce průzkumu se podívej na cíl z přímého nadhledu kliknutím na hnědé tlačítko (nad tlačítkem „TARGETS“). Otoč objekt, tak aby směřoval z leva doprava. Nyní použij funkci „ZOOM“ k přiblížení objektu. Přibliž objekt, až jeho strany jsou těsně u okna průzkumu. Ve spodním čísti najdeš „Slant Range“. Když se objekt dotkne stran okna průzkumu, délka objektu je skoro stejná jako v „Slant Range“.

 

2. Krok: Typ odhozu.

S Weapon Delivery Plenner můžeš použít tři různé typy taktického útoku.

  • Pop-up útok
  • Střemhlavý útok z velké výšky (HADB)
  • TOSS útok

Jak kdysi řekl jeden holandský fotbalista/trenér: „Každá výhoda má svou nevýhodu“. Totéž platí pro každý typ útoku.

S pomocí Pop-Up můžeš zůstat pod radary všech SAMů. Přesto měl bys letět rychle, ale pozorně: budeš v dosahu MANPADů a AAA:

S HADB budeš nad většinou MANPADů a malých SAMů, ale budeš hezký cíl pro SAMy s velkým dosahem jako je SA-5 nebo SA-10.

TOSS odhoz tě bude držet nízko a v určité vzdálenosti od cíle. Avšak přesnost zasažení cíle je menší.

Pro kterou taktiku se rozhodnout pro tu určitou situaci? To je otázka společně s 1. krokem a bude největší rozhodnutí, které musíš udělat.

 

Přiblížení k cíli ve velké nebo malé výšce.

Nejdříve provedeme rozhodnutí mezi velkou nebo malou výškou pro vniknutí do cílového prostoru. Rozhodnutí vysokého nebo nízkého letu je vlastně jen poslední část příletu. Představ si kruh asi 30nm. Všechno co je vně dosahu 30 nm od cíle je trasa, která se může letět v ekonomické výšce k úspoře paliva. Naplánuj trasu okolo SAMů a dalších hrozeb, když se blížíš k cíli.

Při dosažením vzdálenosti 30nm od cíle, můžeme se dostat do dosahu SAMů nebo stíhačkám, kterým se nejde vyhnout.

V tomto fázi existují jen dvě možnosti: první možnost je obvykle dobré rozhodnutí na začátku kampaně: Přílet v malé výšce. Cílový prostor je chráněn SAMy středního a vysokého dosahu a šance na nepřátelské stíhačky je stále vysoká. Tímto způsoben se můžeme vyhnout odhalení nepřátelským radarem a budeme se držet dál od nepřátelských stíhačů. Vždy se snažíme nechat konflikt vzduch – vzduch na poslední možnou chvíli.

S druhou možností se pravděpodobně budeš setkávat v kampani později. Většina SAM radarů bude zničena a jen MANPADy (přenosný systém protivzdušné obrany) a AAA jsou hrozbou. Nyní můžeš udělat pěkný „bezpečný“ přílet ve velké výšce. Vypořádat se s nepřátelskými stíhači na velkou vzdálenost a zůstat nad pozemními hrozby.

 

Přiblížení k cíli v malé výšce.

Při přiblížení k cíli v malé výšce máme dvě možnosti. Můžeme použít Pop-Up nebo TOSS odhoz. Výběr Pop-Up nebo TOSS závisí na zasažení cíli a jestli můžeš letět nad cílem.

Pop-Up

Tento typ odhozu může být použitý na všechny statické cíle. Myslíme tím budovy, mosty, vzletové a přistávací dráhy a dokonce i vozidla. Munici, kterou lze použít, je v plném rozsahu neřízené volně padající bomby s brzdným systémem nebo bez, kontejnerové a laserem naváděné bomby.

TOSS

Při průniku k cíli v malé výšce můžeš také použít LAT odhoz. LAT znamená TOSS v malé výšce. Během tohoto odhozu, bomba bude odhozena vzhůru. Dosah bude větší, ale přesnost je menší. Proto nejlepší použitelný typ bomby bude kontejnerová bomba. Toto je velmi hezký způsob jak napadnout skupinu vozidel, stejně jako stanoviště SA-2 nebo SA-3. Ale také volně padající bomby, mohou být použity proti velkým cílům.

Přiblížení k cíli ve velké výšce.

Takže teď je prostor čistý od hrozeb ve vysokých výškách nebo máš SEAD doprovod, který tě ochraňuje. Pak je čas zůstat vysoko nad všemi ostatními hrozbami malého dosahu. Většina MANPADů nemůže dostřelit nad 12.000 stop a odhoz bomb by měl být plánován nad touto výškou.

HADB

Tento odhoz by tě měl držet nad plánovanou nadmořskou výškou a může být použit pro zasažení všech typů statických cílů, jako jsou budovy, mosty nebo vozidla. Můžeš použít všech typů bomb. Také je možné použít řízených raket jako AGM-65 u tohoto bombardováním.

 

3. Krok: Munice.

Pokud je to možné, vyber svou munici pečlivě a rozumně. Zamysli se nad cílem, který má být zasažen. Nejdůležitější otázky: Bude cíl zničen touto zbraní?

Mám použít bomby s nízkým nebo velkým odporem vzduchu? Možná bys chtěl použít laserem naváděné bomby. To všechno závisí na typu odhozu, počasí a cíli.

Také počet bomb je faktor. Musíš vzít v úvahu hmotnost letadla. Použití 2ks bomb Mk84, 2ks přídavných nádrží a stoupání do 12.000 stop při pop-up nebude fungovat. Ztratíš příliš mnoho rychlosti. Použití 2 ks bomb Mk84, 2ks přídavných nádrží při příletu ve výšce 20.000 stop a odhoz HADB bude fungovat.

Počasí může být také faktor. Jestliže víš, že cíl je zakrytý vrstvou mraků, laser pro řízené bomby neprojde přes tuto vrstvu mraků. V tomto případě se musíš vrátit k hloupým bombám. A pokud musíš udělat radar, tak jedině CCRP odhoz.

Podívej se, na délku cíle v závislosti na salvu bomb. Měl bys vždy odhodit všechny bomby na první průlet a opustit oblast. Neměl bys nikdy dělat druhý průlet nad cílem, pokud nejsi opravdu, opravdu, opravdu jistý, že tě nemůže něco sestřelit! (A i pak, nedělej to!!!)

Takže uprav svůj náklad odpovídajícím způsobem podle cíle. Pokud jen 2 kousky Mk82 udělají svou práci, prostě vem jen dvě, abys měl letadlo co nejlehčí.

Pokud narazíš na nějaký problém, při provádění plánu během 1., 2., nebo 3. kroku, vrať se o krok zpět a zkus jinou možnost.

 

4.Krok: Úhel střemhlavého letu a výška odhozu

Jaký bude nejlepší střemhlavý úhel a výška odhozu? Velký střemhlavý úhel má větší přesnost, malý střemhlavý úhel poskytuje větší krytí zemí. Také popřemýšlej o dosahu výbuchu bomby při určeném střemhlavém úhlu a výšce odhozu. Když letíš ve velmi malých výškách, mohl bys být poškozen výbuchem vlastní bomby.

Podívej se na okolí. Případná hora může zamaskovat tvůj Pop-Up nebo TOSS odhoz. Není nic lepšího, než začít stoupat, když letíš schovaný za horou.

Odhoz z vyšší výšky je jednodušší, máš mnohem více času a prostoru k opravě chyb. Pro začátek 30 stupňový úhel střemhlavého letu poskytuje dobrý kompromis.

Jestliže použiješ bomby s brzdným systémem, pravděpodobně poletíš nad cílem, a nebudeš mít problém s výbuchem bomb. Při použití bomb s brzdným systémem z velké nadmořské výšky, cíl pravděpodobně nebude vidět na HUDu a musíš použít režim CCRP z FCC.

Ověř si, že víš jaké zbraně použít. Zbraně jsou navrženy k použití určitým způsobem.

Bomby jako Durandal byly navrženy, aby byly shozeny z výšky 250 stop, a musí být použity proti přistávacím a vzletovým dráhám a pojížděcím dráhám. Používá se vodorovný let s velkou rychlostí nad přistávací a vzletovou dráhou.

 

5.Krok. Úhel útoku a přiblížení.

V jakém kurzu budeš chtít odhodit své bomby? Musím být v určitém kurzu jako při bombardování dlouhého mostu? Podívej se do pravého horního rohu obrazovky průzkumu. Zde najdeš kurz.

Ještě jedna věc se musí vzít v úvahu. Musíš se podívat, kde první bod profilu je umístěn ve srovnání s IP.

Většinou první bod je okolo 10 nm od cíle. Pokud můžeš, nastav tento IP tak, aby ho bylo dobré využití. Bude to vysvětleno později.

 

6.Krok: Opuštění cílové oblasti

Do kterého směru se mám otočit k bezpečnému opuštění oblasti a jak daleko musíš letět v tomto směru? Toto vše závisí na hrozbě okolo cíle a na pozici waypointu za cílem. Najdi bezpečný směr a poznamenej si tento směr a vzdálenost od cíle.

 

Ještě jedna představa o strike misi: Nemysli si, že si poradíš se vším. A-A rakety si budeš brát pro svou ochranu. Můžeš si naplánovat, jak se vyhnout radaru, zasáhnout cíl a jít domů. Nejtěžší částí je stále nepřítel, který bude bránit cíl stíhači. Stíhači budou na tebe střílet, zatímco se soustředíš na pozemní cíl. Ujisti se, zda máš dobrý tým, který zamete se stíhači v době, kdy cíl bombarduješ.